• Свеж
Калинка Ричард Дад, сложувалка на мастер-мозочен удар на самовила

Калинка Ричард Дад, сложувалка на мастер-мозочен удар на самовила

DEN 1.33

Од стоката
Достапно е за нарачката

Мастер-мозочен удар на бајката е најпознатото сликарство од англискиот уметник Ричард Дад (1817-1886), многу од чии слики го одразуваат неговиот интерес за натприродни теми, особено самовили. Ветувачки уметник на рана возраст, тој започнал студии во училиштата на Кралската академија во Лондон на дваесетгодишна возраст. Сепак, во рок од пет години, тој започна да прикажува знаци на лудило и набргу потоа беше ограничен на ментална болница. Дад го создаде мастер-мозочниот удар на бајката додека беше во болницата во Бетлем, прва од двете институции каде ги помина последните четириесет и четири години од животот. Сликата, извлечена од неговата имагинација, ја покажува бајката што треба да пукне голем костен што ќе се користи во изградбата на новиот вагон на кралицата Маб. Ремек-дело на Дад е сместено во Тејт во Велика Британија. Мастер-мозочен удар на бајката, 1855-1864 од Ричард Дад (англиски, 1817-1886). Објавено со колекцијата Тејт. Големина на загатката 20 x 27 in. (50,8 x 68,6 cm) Калинка Ричард Дад, мозаик на мозочен удар на бајката Препорачана возраст : 12-15 години. Препорачана возраст : 12-15 година. Тема/Предмет : Забава. Вклучен е вкупниот број парчиња : 1000. Вклучен е вкупниот број парчиња : 1000. Играчка за опасност од гушење е мермер : Бр. Опасност за гушење : Да. Играчка за опасност од гушење содржи мала топка : Бр. Тема/Предмет : Забава. Играчката за опасност од гушење е мала топка : Не.

Основни својства

Тие исто така купуваат со овој производ.